Uwierzytelnianie na podstawie ruchów warg i twarzy

Czy to możliwe? Eksperyment badawczy otwiera nowe możliwości w tym zakresie. 

Naukowcy z Wielkiej Brytanii stworzyli zbiór danych zawierający ruchy fizyczne generujące dźwięki mowy. Zbiór ten może posłużyć w przyszłości do opracowania systemów rozpoznawania mowy syntetyzujących głosy osób z wadami wymowy. Może to przyczynić się także do opracowania nowej metody rozpoznawania cichej mowy a nawet nowej biometrii behawioralnej. 

Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości  urządzenia sterowane głosem, np. smartfony, będą prawdopodobnie mogły czytać z ruchu warg użytkowników i być wykorzystywane do uwierzytelniania aplikacji bankowych i innych wrażliwych aplikacji poprzez identyfikację unikalnej mimiki użytkownika. Innymi słowy, uwierzytelnienie osoby mogłoby się odbywać na podstawie ruchów jej warg i twarzy.

W niniejszym eksperymencie bazę danych zbudowano na podstawie czytania z ruchu warg i analizy ruchów twarzy. Aby uchwycić ruch skóry twarzy, języka oraz krtani uczestników badania podczas mówienia użyte zostały dane z radarów z falą ciągłą. Naukowcy wykorzystali między innymi system wykrywania spekli laserowych z superszybką kamerą do uchwycenia wibracji na powierzchni skóry a także kamerę Kinect V2 do odczytania zmian kształtu ust podczas formowania różnych dźwięków.

Baza danych, utworzona na podstawie analizy 400 minut mowy zostanie udostępniona badaczom bezpłatnie, w celu dalszego rozwoju technologii.

W skład grupy badawczej weszli naukowcy z Uniwersytetu w Dundee i University College London. W eksperymencie wykorzystano też technologię z Centrum Komunikacji, Wyczuwania i Obrazowania na Uniwersytecie w Glasgow.

szczegóły