Jak technologie głosowe zmienią nasze życie? Relacja z panelu Stop kradzieży głosu IGF 2022

Ponad 600 osób, 20 sesji panelowych, 3 ścieżki tematyczne to bilans tegorocznego Szczytu Cyfrowego, który odbył się w Lublinie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pozarządowych, fundacji a także biznesu, ośrodków naukowych i szkół. Na Forum nie mogło zabraknąć też firmy Biometriq, która od kilku lat specjalizuje się w rozwoju systemów technologii głosowych i ich wykorzystaniu w wykrywaniu fraudów.


Jako organizator jednego z paneli, spółka przybliżyła rynek biometrii głosowej zapraszając do dyskusji "Stop kradzieży głosu. Innowacyjne usługi biometrii głosowej" ekspertów reprezentujących sektory technologii, biznesu oraz nauki. Zaproszeni goście poruszyli niezwykle istotne dla tej dziedziny zagadnienia takie jak szybkie tempo rozwoju technologii głosowych i związane z nim zagrożenia a także  spektrum zastosowań biometrii głosowej i sposobów ochrony kradzieży głosu w sieci kreśląc tym samym najbliższą przyszłość dla rynku głosowego. 


Sesję panelową rozpoczął fragment filmu "Mission impossible 3" pokazujący przykład kradzieży głosu i jego skutecznego wykorzystania. 

Moderator Maciej Kurzajewski nawiązując do filmu otworzył dyskusję słowami " Czy to co widzieliśmy przed momentem na tym ekranie to jest już rzeczywistość albo niedaleka przyszłość czy kino było jednak krok przed tym co dzieje się dzisiaj"?


O gotowości biznesu na wykorzystanie technologii biometrycznej mówił Adrian Boczkowski, właściciel BQ Consulting. Podkreślił, że rozwiązaniami komercyjnymi w chwili obecnej są zainteresowane głównie instytucje finansowe i telekomy a w przyszłości będą to też sektory rządowe oraz zdrowotne. Właściwie nie można wykluczyć, że biometria głosowa z czasem pojawi się w każdym aspekcie naszego życia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mowa jest najbardziej naturalnym mechanizmem komunikacji między ludźmi. Szacuje się, kontynuował Adrian Boczkowski, że rynek globalny biometrii głosowej do roku 2024 zwiększy się nawet 3 krotnie. 

Driverem napędowym skutecznej syntezy głosu będzie sztuczna inteligencja i użycie sieci neuronowych. Według Tomasza Jadczyka, CTO Techmo właśnie to ta technologia  odegra  kluczową rolę w rozwoju replikowania głosu. Pozwoli na budowane bardziej zaawansowanych modeli użytkowników, dzięki którym przyszłe rozwiązania będą jeszcze doskonalsze niż dotychczas. Już w tej chwili do stworzenia dobrej jakości modelu głosu użytkownika wystarczy od kilkunastu minut do godziny nagrania, podczas gdy jeszcze kilka lat temu potrzebowano kilkunastu godzin nagrań.


Wspomniana wcześniej naturalność i komfort komunikacji głosem sprawiają, że znaczenie technologii głosowych będzie rosnąć. Powołując się na dostępne badania Adrian Boczkowski, przekazał, że do stosowania tej właśnie metody autentykacji jest przekonana 50% populacji, a blisko 80% uznaje ją za metodę lepszą niż pin czy hasło. Może to oznaczać, że już wkrótce logowanie głosem stanie się codziennością. Musimy jednak pamiętać o istniejących zagrożeniach jakie niesie ze sobą biometria głosowa.  "Dziś bardzo łatwo ukraść głos" mówił Andrzej Tymecki, dyrektor zarządzający BiometrIQ. W sieci krążą miliony nagrań, które ze względu na rosnącą popularność mediów społecznościowych sami chętnie zostawiamy. Przytaczając liczby Andrzej Tymecki wskazał, że na dzień dzisiejszy w samych archiwach YouTube znajduje się 800 mln nagrań o średniej długości 11,7 minuty, co daje około 70 sekund nagrania przypisanego każdej osobie żyjącej na Ziemi. Właśnie te nagrania pozostawione w domenie publicznej można w prosty sposób użyć do stworzenia repliki czyjegoś głosu, który może być wykorzystany np. do przeprowadzenia ataków socjotechnicznych. Na kradzież głosu w celu wykorzystania go w takich atakach narażone są w szczególności osoby publiczne: dziennikarze, politycy czy osoby piastujące ważne funkcje w firmach.


Świat technologii głosowych jest nierozerwalnie związany z asystentami głosowymi, dlatego w panelu nie mogło zabraknąć odniesienia do tego zagadnienia. Jak zauważył Andrzej Tymecki  jest to bardzo dynamicznie rozwijający się rynek, który powinien osiągnąć w roku 2026 wielkość 8,5 mld aktywnych systemów, które zastąpią w znacznym stopniu systemy dotykowe (komputery, tablety) przez co w naturalny sposób staną się też punktami autentykacji. Ze względu na bardzo szybkie wdrażanie tych technologii przez podmioty komercyjne niezbędne jest przemyślenie sposobu ochrony osób wykluczonych cyfrowo, które mogą być łatwym celem ataków w systemach głosowych.


Zalecanie ostrożności w komunikacji z botami wydaje się być dobrą taktyką. Michał Hałoń, ekspert NASK-PIB przestrzegał przed niebezpieczeństwem związanym m.in. z bezkrytyczną komunikacją z asystentami głosowymi, co może powodować pozostawianie w niekontrolowany sposób próbek głosu, często w połączeniu z przekazywanymi przez nas w trakcie konwersacji danymi osobistymi. Wśród najpopularniejszych metod ochrony kradzieży głosu wskazał weryfikację tożsamości przez oddzwonienie lub połączenie wideo.


Całość dyskusji możecie obejrzeć klikając w FILM


 Udostępnij artykuł