5 wskazówek jak uchronić swój głos przed kradzieżą

 1. Nie zostawiaj lekkomyślnie próbek głosu w Internecie. Miej kontrolę nad tym, co publikujesz.
  Już teraz można tworzyć repliki głosu na bazie kilkunastosekundowych nagrań. Im mniej nagrań pozostawianych w domenie publicznej, tym mniejsze prawdopodobieństwo  stworzenia wzorca głosu, po to, by użyć go w nieuczciwym celu. Świadome gospodarowanie głosem ogranicza ryzyko kradzieży.

 2. Miej ograniczone zaufanie do asystentów głosowych i ludzi, których głos brzmi podejrzanie.
  W przypadku, kiedy nie jesteś pewien czy osoba po drugiej strony słuchawki jest tą, za którą się podaje rozłącz się i skontaktuj się z tą osobą ponownie w celu potwierdzenia zgodności, wykorzystując najlepiej połączenie wideo.

 3. Podczas logowania stosuj silne wieloskladnikowe uwierzytelnianie (2-3 stopniowe).
  Taki rodzaj kilkustopniowego uwierzytelniania, w szczególności oparty na biometrii głosowej  (np. VoiceToken) jest w 100% bezpieczny i skuteczny. Czym jest i jak działa uwierzytelnianie wieloskładnikowe przeczytasz pod linkiem.

 4. Na urządzeniach osobistych (komputer, laptop, smartfon) korzystaj z profesjonalnych systemów biometrii głosowej. Unikniesz w ten sposób wyłudzeń czy utraty wizerunku spowodowanych przez potencjalnego oszusta  podszywającego się pod inną osobę w nieuczciwym celu. 

 5. Używaj dostępnych systemów oceny żywotności (lub prawdziwości) źródła strumienia głosowego.  BiometrIQ posiada własne takie rozwiązania. Więcej przeczytasz tutaj.

Udostępnij artykuł