Żywotność twarzy i dokumentów jako nowoczesna metoda autoryzacji

Technologia oceny żywotności twarzy uzupełnia idealnie mechanizm rozpoznawania twarzy oceniając czy próbka biometryczna pochodzi od żywej osoby obecnej w momencie autoryzacji.
W przypadku dokumentów tożsamości  (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy) weryfikacja żywotności to sprawdzenie i potwierdzenie  prawdziwości dokumentu prezentowanego przed kamerą lub wykrycie jego cyfrowych podróbek. Odróżnienie prawdziwego dokumentu od obrazu cyfrowego jest możliwe dzięki zastosowaniu unikalnej technologii do analizy dokumentów. 

Weryfikacja tożsamości z użyciem żywotności twarzy i dokumentu jest całkowicie zdalna. Rozpoczyna się od sprawdzenia prawdziwości dokumentu tożsamości użytkownika a następnie użytkownik robi selfie, w trakcie którego wykonuje test żywotności. Skan twarzy zostaje porównany ze zdjęciem z dokumentu tożsamości. W ten sposób otrzymujemy informację, czy osoba znajdująca się przed ekranem smartfonu lub komputera jest osobą, za którą się podaje. 

Powstające obecnie systemy do wykrywania żywotności twarzy są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, wykorzystują algorytmy głębokiego uczenia się, co sprawia że bezpieczeństwo ich stosowanie wzrasta - większość z nich potrafi wykryć maskę na twarzy, rozpoznać awatara czy wyłapać osoby trzecie, które pojawią się w zasięgu kamery w trakcie weryfikacji, uniemożliwiając w ten sposób popełnienie oszustwa.

Przykładem takich właśnie zaawansowanych produktów są rozwiązania IDLive®  firmy IDR&D. To najlepsze w swojej klasie rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Są  proste w użyciu. Wykrywanie żywotności twarzy zajmuje zaledwie sekundę, podczas gdy cały proces może trwać od kilku do kilkunastu sekund.  Niewątpliwą zaletą jest fakt, że rozwiązania te można łatwo integrować z kanałami mobilnymi, internetowymi, komunikacyjnymi i telefonicznymi.

Dzięki nawiązaniu partnerskiej współpracy z IDR&D, o której informowaliśmy Was z końcem ubiegłego roku - tutaj link- rozwiązania te są już dostępne na naszym rynku. Technologie te mogą być łatwo integrowane z oferowaną przez nas biometrią głosową umożliwiając wdrożenie bardzo silnego, dwuetapowego procesu uwierzytelniania biometrycznego.

Dlatego patrząc globalnie na rozwój technologii biometrycznych wykrywanie żywotności twarzy i dokumentów wydaje się być naturalnym krokiem stosowanym w procesach uwierzytelniania. Jest to kolejna, poza głosem, nowoczesna forma autoryzacji, do której przekonuje nas łatwość użytkowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Udostępnij artykuł