Sprawdź do kogo masz podobny głos
Kilka dni temu uruchomiliśmy nową odsłonę dema spójności głosów, w którym można sprawdzić czyj głos ze znanych polskich sportowców jest najbliższy Twojemu. Na naszej liście zalazły się nazwiska takich olimpijczyków jak Iga świątek, Michał Kwiatkowski, Anita Włodarczyk czy Hubert Hurkacz. W sumie wytypowaliśmy dla Was aż 20 osób z 13 różnych dyscyplin.
Jak działa demo ?
Aby sprawdzić do kogo podobny jest Twój głos wystarczy wejść na stronę https://demo.biometriq.pl:8443/ i przeczytać przygotowany przez nas tekst, którego czas czytania wynosi jedynie 30 sekund. W tym czasie rejestrujemy próbkę głosu, która jest równolegle porównywana z głosem wybranych 20 sportowców. Wyniki są wyświetlane natychmiast w kolumnie w formie % zbieżności.
Wynik może pokazać:
=> zbieżność tylko z jedną osobą w znacznym %
=> nie pokazać żadnej zbieżności, wówczas tablica pozostanie bez zmian i wszędzie pokaże się 0
=> zbieżność z kilkoma osobami (tak dzieje się najczęściej).
Pamiętajcie, że głosy mogą być łudząco podobne do siebie, ale nie być spójne biometrycznie. I odwrotnie, mogą być spójnie biometrycznie ale nie będą podobne na poziomie słyszalności. Dzieje się tak dlatego, że ucho ludzkie odbiera przede wszystkim natężenie i ton dźwięku wraz z lokalizacją jego źródła, zaś systemy biometryczne wyodrębniają ze strumienia audio i analizują kilkanaście cech stanowiących o unikalności biometrycznej analizowanego głosu.
Co nam daje badanie spójności biometrycznej i kiedy jest ono pomocne ?
Algorytm użyty w tym ćwiczeniu może być w przyszłości wykorzystany komercyjnie w systemach do weryfikacji tożsamości osób oraz do wykrywania oszustw na bazie głosu, tzw. deepfaków. Model ten jest na bieżąco przez nas rozwijany i udoskonalany, tak, aby uzyskać jak największą jego skuteczność i niezawodność, co wiąże się z uzyskaniem prawdopodobieństwa oceny prawdziwości mówcy sięgającego powyżej 90%.